Kuru Yağın İçerisindeki Üzüm Çekirdeği Yağı

Merhaba sevgili okur, yeni bir içerikle daha tekrardan karşındayım. Şu an yeni başladığımız “Kuru Yağı İnceliyoruz!” isimli serinin 3. bölümünü okuyorsun. Bu seriyi bilmiyorsan senin için şöyle açıklayalım. Kuru yağ, içeriğinde 9 farklı yağ çeşidi bulunduran harika bir ürün. Bizde bu seride kuru yağın içeriğindeki yağları tek tek senin için inceliyoruz. Bugünde üzüm çekirdeği yağını inceleme kararı aldık. Dilersen lafı fazla uzatmadan asıl konumuza geçelim. Okuyacağın bu yazı dizesinde üzüm çekirdeği yağının ne olduğu, ne işe yaradığı gibi sorulara cevap bulacaksın. Keyifli okumalar…

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı öyle normal üzümden elde edilen bir yağ çeşidi değil. Yalnızca “vitis vinifera” adı verilen bir üzüm cinsinin çekirdeklerinden elde ediliyor. Bu üzüm cinsinin ana vatanı Arjantin ve İspanya’dır fakat gariptir ki bu yağı dünyaya ihraç eden ülkeler İtalya ve Fransa’dır. Şimdi soracaksın; neden bu üzüm cinsi? Hemen cevap verelim. Bu üzüm cinsi, vücut için önemli olan birçok vitamin ve doymamış yağ asitlerini içeriğinde bulunduruyor. Dilersen içeriğinden ve ne işe yaradığından kısaca bahsedelim.

Üzüm çekirdeği yağının en bilinen özelliği hiç şüphesiz harika bir E vitamini kaynağı olmasıdır. Aynı zamanda vücut için son derece önemli olan Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri de içeriğinde mevcuttur. İyi bir antioksidan olduğunu belirtemeden geçemeyeceğiz. Tüm bunlara ek olarak “flavonoid” adı verilen müthiş bir maddeyi de içerisinde barındırır. Flavonoid dediğimiz şey, vücuda C vitamini sağlayan ve hücrelerin zarar görmesini engelleyen bitkisel bir besin maddesidir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Üzüm çekirdeği yağı bir çok alanda kullanabilmektedir. Fakat biz bu yazıda sadece kuru yağa sağladığı faydalardan bahsedeceğiz. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde kırışıkların giderilmesine ve cilt kanserinin engellenmesine yardımcı olduğu uzmanlar tarafından sıkça söyleniyor. Ayrıca üzüm çekirdeği yağının doğal bir güneş kremi görevi gördüğü de uzmanların ağzından düşmemekte.

Keza saç bakımında da oldukça faydaları bulunan üzüm çekirdeği yağı, içeriğinde bulunan Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri sayesinde saçlara mükemmel bir parlaklık kazandırıyor. Aynı zamanda saç derisini güçlendirerek saç dökülmesinin önüne geçilmesine de yardımcı oluyor.

Bu yazıda senin için kuru yağın içerisinde bulunan üzüm çekirdeği yağını detaylarıyla inceledik. Kuru yağ hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsan bizleri takipte kalabilirsin! Ayrıca eğer kuru yağı kullandıysan veya kullanmayı düşünüyorsan fikirlerini yorumlarda bizlerle paylaşabilirsin….

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir