Kuru Yağın İçerisindeki Portakal Çekirdeği Yağı

Tekrardan merhabalar sevgili okur. Bildiğin gibi kuru yağ içerisinde 9 farklı yağ çeşidini barındıran çok farklı bir ürün. Bizde bu ürünün içerisinde bulunan tüm yağları incelediğimiz bir seriye başladık. Şu an okumakta olduğun yazı ise serinin 4. yazısı. Serinin 4. bölümünde seninle kuru yağın içerisinde bulunan portakal yağı hakkında biraz hasbıhal edeceğiz. Yazının ilerleyen safhalarında “Portakal çekirdeği yağı nedir?” ve “Portakal çekirdeği yağı ne işe yarar?” gibi sorulara cevap bulacaksın. Şimdiden keyifli okumalar…

Portakal Çekirdeği Yağı Nedir?

Portakal çekirdeği yağının nasıl üretildiğini tahmin etmek o kadarda zor olmamalı diye düşünüyorum 🙂 Ancak biz senin için yinede biraz bahsedelim. Portakal çekirdeği yağı, portakal meyvesinin tohumlarının yani çekirdeklerinin preslenerek suyunun çıkarılması ile elde edilir. Cilt sorunlarına karşı adeta bulunmaz bir iksirdir. Portakalın yüksek bir C vitamini kaynağı olduğunu duymuşsundur. İşte aynı şekilde portakal çekirdeği yağı da yüksek oranda C vitamini içermektedir.

Portakal Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Portakal çekirdeği, insan sağlığı, cilt bakımı ve çeşitli alanlarda kullanılan harika bir yağ çeşididir. İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini sayesinde cildi besler. Ayrıca sivilcelere de iyi geldiği de bilinen özellikleri arasındadır.

Portakal çekirdeğinin cilt üzerindeki bir diğer etkisi ise selülit problemlerinin giderilmesine yardımcı olmasıdır. Selülit problemi yaşayan çoğu kişiye doktorlar tarafından portakal çekirdeği yağı kullanmaları tavsiye edilmektedir.

İnsan sağlığı açısından birçok yararlı özelliği bulunur. Örnek vermemiz gerekirse, kanseri önleyici, kan akşını düzenleyici ve iltihapları giderici özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda portakal çekirdeği yağı güçlü bir antioksidandır. Bu özellikleri onu en nadide yağlar arasına sokmaktadır.

Cilt açısından faydalarına gelecek olursak yukarıda belirttiğimiz gibi sivilcelere karşı savaşan donanımlı bir asker gibidir 🙂 Ergenlik sivilcelerinin en büyük düşmanı olarak portakal çekirdeği yağını gösterebiliriz. Buna ek olarak cilt lekelerini giderici bir özelliği de bulunmaktadır. Portakal çekirdeğinin bilinen bir diğer faydası ise cildi hava kirliliğinden ve zararlı gazlardan korumasıdır.

Bu yazımızda senin için kuru yağın içerisinde bulunan portakal yağından bahsettik. Eğer kuru yağ hakkında daha çok şey bilmek istiyorsan bizleri takipte kalabilirsin. Kuru yağı kullanmayı düşünüyor veya daha önceden kullandıysan tecrübelerini yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir