Kuru Yağın İçerisindeki Kayısı Yağı

Merhaba sevgili okur. Her zaman olduğu gibi bugünde yeni bir yazıyla daha seninle beraberiz. Şu anda artık son safhalarına geldiğimiz “Kuru Yağı İnceliyoruz!” isimli serinin yedinci bölümünü okuma şerefine nail oldun. Tebrikler 🙂 Kuru yağın içerisinde 9 farklı yağ bulunduğunu söylemiştik. Bizde düşündük ve bu ifadenin merak uyandırabileceğini düşündük. İşte bu düşünce ile bizde bir seri başlattık ve kuru yağın içerisindeki tüm yağları inceleme kararı aldık. Bu yazıda seninle kayısı yağı hakkında biraz sohbet edeceğiz. Okuyacağın bu yazı dizesinde ” Kayısı yağı nedir?” ve “Kayısı yağı ne işe yarar” gibi sorulara cevap bulacaksın. Keyifli okumalar…

Kayısı Yağı Nedir?

Kayısı yağı, sanıldığının aksine meyvenin kendisinden değil, çekirdeğinden üretilmektedir. Kayısı çekirdeğinin özü akıtılarak kayısı yağı elde edilir. Kendine özgü bir rengi ve güzel bir kokusu vardır. Aynı zamanda kayısı yağı, tam anlamıyla bir vitamin deposudur. İçerisinde bol miktarda A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini ve E vitamini barındırır. Özellikle içerisinde bulunan A vitamini cilt için bulunmaz bir kaynaktır. Ayrıca kuru yağ, magnezyum, selenyum ve kalsiyum minerallerini de bünyesinde bulunduran son derece zengin bir yağdır.

Kayısı Yağı Ne İşe Yarar?

Gelelim şimdi kayısı yağının faydaları konusuna 🙂 Bu yağın en büyük işlevi cilt konusunda ki inanılmaz etkileridir. Kayısı yağı düzenli kullanıldığı takdirde cildi gençleştirici bir özelliğe sahiptir. Kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olarak cilde yumuşak bir his kazandırır. Ayrıca kuru yağ, içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde cildi besler ve nemlendirir. Cilt üzerindeki lekelerin ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Kayısı yağı, kuru yağın içerisinde yer alan 9 yağdan sadece birisi olduğuna inanabiliyor musun? Sadece kayısı yağı bu kadar fazla özelliğe sahipse diğer tüm yağların birleşimi oluşan kuru yağ nasıl bir ürün gerisini var sen düşün. Şu yazıya giderek kuru yağın içerisinde bulunan tüm yağlara ulaşabilirsin.

Bugün seninle kuru yağın içerisinde yer alan kayısı yağı hakkında biraz bilgi paylaşımında bulunduk. Kuru yağ hakkında daha çok şey bilmek istiyorsan bizleri takipte kalabilirsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir