Kuru Yağ İçerisindeki Argan Yağı

Merhaba sevgili okur. Bugün seninle yeni bir seriye başlıyoruz. Bu serimizde kuru yağın içerisinde bulunan 9 farklı yağı senini için ayrıntıları ile açıklayacağız. Şu an okuyacak olduğun yazı ise serinin ilk yazısı. Bugün senin için kuru yağın içerisinde bulunan argan yağının ne olduğu, ne işe yaradığı, neden kuru yağın içerisinde bulunduğu gibi sorulara cevap vereceğim. Keyifli okumalar…

Argan Yağı Nedir?

Özellikle saç bakımı konusunda argan yağı sıklıkla tercih edilen doğal bir yardımcıdır. Bu yağ, ana vatanı Fas olan argania spinosa isimli ağacın çekirdeklerinden üretilir. Bu ağacın çekirdeklerinin ezilmesi ile elde edilen argan yağı, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.

Aynı zamanda argan yağı, omega-6 yağ asidini de içeriğinde bulundurur. Kuru yağın saçlarınıza parlak bir görünüm kazandırmasının bir sebebi de budur. Öte yandan argan yağı tam anlamıyla bir vitamin deposudur. İçeriğinde bol miktarda A, C ve E vitamini bulundurur. Bu nedenle ciltteki kırışıkları gidermede ve cildi gençleştirmede argan yağı önemli bir rol oynamaktadır.

Ancak insanlar her zaman olduğu gibi aç gözlülüğü ile doğaya zarar veriyor. Aşırı talep olması nedeni ile insanlar resmen para uğruna argania ağaçlarına saldırıyordu. Fakat UNESCO bu durumu göz ardı etmedi ve Fas’ta bulunan Argan Ormanları’nı 1998 yılında biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla koruma altına aldı. Yani seninde gözlemleyebileceğin gibi bu yağ son derece önemli ve değerli.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Günümüzde argan yağının faydaları neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden kullanım alanı oldukça geniş bir çevreye yayılmış durumda. Fakat bizim amacımız sadece kuru yağdaki işlevini seninle paylaşmak. Fazla ayrıntıya girersek seni biraz sıkabiliriz diye düşünüyorum. 🙂 Az önce argan yağının içeriğinden azda olsa bahsettik. İşte şimdi içeriğinde bulunan vitaminlerin ve diğer her şeyin kuru yağa hangi özellikleri kattığını senin için sıralayacağım:

  • Saçlara parlaklık ve yumuşaklık katması,
  • Kırılan saç uçlarını onarması,
  • Sakal ve bıyıklarda gözle görülebilir etkiler bırakması,
  • Cildin yumuşamasına ve gençleşmesine yardımcı olması.

Evet sevgili okur, bu yazıda kuru yağın içerisindeki argan yağı hakkında birçok şeyi seninle paylaştım. 🙂 Sende kuru yağ hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan bizleri takipte kalabilirsin. Eğer kuru yağı önceden kullanmış ya da kullanmayı düşünüyorsan bizlere yorumlarda belirtmeyi unutma! Aynı zamanda kuru yağ hakkında sormak istediğin her şeyi yorumlarda belirtebilirsin. Şimdilik hoşçakal!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir